logo

Zehnder ComfoAir E350 hővisszanyerős szellőztető teszt és összehasonlítás

A Zehnder ComfoAir E350 hővisszanyerő gépe a top kategóriás Q350 gép egyszerűsített változata, hasonlóan magas színvonalú műszaki paraméterekkel, de egyszerűsített automatikával. A ComfoAir Q gépek 2017 óta kaphatók, az E350 típus 2019 novemberétől rendelhető, egyelőre nagy kedvezménnyel, bevezető áron kapható. A villamos fagymentesítő előfűtővel szerelt változat  bruttó 734.000 Ft, ez az ár egy ilyen tudású szellőztetőért az "azonnal le kell csapni rá" kategória.

Aki esetleg ez mégis sokallja, a fagymentesítő nélküli változatot is megveheti 687.000 Ft-ért, és természetesen ennek is van fagyvédelmi automatikája (erről részletesen később). Ezek a gépek normál (nem entalpia) hőcserélősek, azaz nem képesek a páravisszanyerésre. Hogy ez mire jó pontosan, több helyen is bemutattuk már (pl. itt: entalpia hőcserélő), ezt a témát itt most nem részletezzük. A gép jobbos és balos változatban érhető el, megrendelés előtt tisztázni kell, pontosan mire van szükség.

Hatásfok

A hővisszanyerés maximuma 95%, de mivel ez a szám légszállítás függő, így nagyon csalóka lehet, sokkal pontosabb ha az EN13141-7 szerinti mérés szerint vizsgáljuk a hatásfokot. A ComfoAir E350 hatásfoka eszerint 91%. Az említett szabvány a maximum légszállítás 70%-nál írja elő a hatásfok mérést, ez konkrétan 245 m3/h. A 91% nagyon magas érték, a géepknek csak kis hányada tudja ezt. Nyilvánvalóan látjuk mi is, hogy közepes minőségű gépeket reklámoznak 93% (vagy akár 98%) hatásfokkal, de ez nem a szabvány szerint mért érték, hanem a minimum (vagy nulla) légszállításhoz tartozó hatásfok maximum.... a valódi érték nem derül ki, illetve nem kerül ki nagybetűvel a szórólapra. A vásárlók nagy többsége nem épületgépész szakértő. Visszatérve tehát az E350 gépre, a szabvány szerint mért hatásfok 93%, a Passzivház Intézet méréi standardja szerint pedig 89% . Szintén impozáns érték ebben légszállítás kategóriában.

Zajszint

Rengeteg zajszintje van egy hővisszanyerős szellőztetőnek, és ezek ráadásul meglehetősen bonyolult módszertan (szabvány) szerint mérhetők, drága akusztikai kamrákban. Erről a témáról itt írtunk többet: a hővisszanyerő gép hangja. A ComfoAir E350 gép lesugárzott zajszintje 40 dB(A), 245 m3/h légszállításnál, a ISO 3741 szabvány szerint mérve. Ezt az adatot kötelező megadni a gép energiacímkéjén. A gép többi akusztikai adata megtalálható a gép részletes műszaki leírásában.

A 40 dB(A) lesugárzott zajszint szintén kiváló érték, talán a legnagyobb előnye ennek a szellőztetőnek. Mi nem találtunk ennél csendesebb szellőzőgépet ebben a légszállítás tartományban. A Passzívház Intézet standard szerint mért zaj 43,5 dB(A), a legcsendesebb a kategóriában a nagyobb "testvér" a ComfoAir Q350 után. Akit érdekel, itt az adatbázis: PHI kisgépek

Légszállítás

A gép maximum 350 m3/h légszállításra képes, ezt  200 Pa-ig tudja. A hővisszanyerőben a két ventilátorhoz egy-egy nyomáskülönbség érzékelő van felszerelve, ezek mérik a szállított levegő menyiségét. Ha szükséges, az automatika beavatkozik a ventilátorok fordulatszámába. A cél elsősorban a kiegyenlített szellőzés fenntartása. ez a hővisszanyerős szellőzés Szent Grálja, aki nem tudja ez miért fontos, olvassa el itt: kiegyenlített szellőzés. Röviden: a legjobb hatásfok érdekében a kifelé és befelé áramló levegő mennyiégének azonosnak kell lenni. Ez elég bonyolult feladat, hiszen a gép és szellőztető rendszer nyomásesése gyorsan változhat, gondoljunk csak külső szélhatásra, kondenzációra, vagy csak a szűrők folyamatos elpiszkolódására. A ComfoAir E350 gép mindezt figyelembe veszi, és kezeli a helyzetet.

Mire elég a 350 m3/h?

Ez a levegő mennyiség maximum értendő, a normál légszállítás 240-250 m3/h köré tervezhető. Ez elegendő kb.110-180 m2 (akár190 m2) alapterületű családi ház szellőztetésére, a normál 0,4- 0,5 közötti légcserét feltételezve. Pontos szám a légcsatorna rendszer ellenállásának ismeretében, illetve a lakók számának ismeretében adható meg (bár a gép akár egy nyolctagú család friss levegő ellátását is elvégzi, tehát ez csak elméleti megközelítés). 

Automatika lehetőségek

Hát igen, itt azért komoly különbségek mutatkoznak a Q350 és az E350 között. (Persze az is igaz, hogy a Q350 bőségesen kínál automatika opciókat). Itt a jó öreg háromállású kapcsolóval találkozunk először, ennek megvásárlása erősen ajánlott, mert enélkül a beüzemelés sem lehetséges. Szerencsére a gépben van egy darab DC0...0V bemenet, ez felhasználható akár CO2 érzékelő, vagy épületfelügyeleti rendszerről érkező jel fogadására. Ezen felül egy kontakt jelet kaphat még a gép (fürdőszoba kapcsoló), amely rövidre zárásával a gép maximum fokozatba kapcsol. Egyéb érdekes lehetőségek, mint pl. a KNX csatoló, vagy a LAN csatoló, amik a Q gépek népszerű kiegészítői, ennél a gépnél nem érhetők el. A Zehnder magyarországi képviseletének elmondása szerint, hamarosan elérhető lesz egy rádiós távkapcsoló modul is, ennek áráról még nincsenek pontos információink.

Részletes bemutatás (kisfilm)

Fagyvédelem

A "V" jelű típusok fagyvédelme

Természetesen mindkét géptípus (a ComfoAir E350 és a ComfoAir E350V) fagyvédelemmel ellátott. A V jelzésű típusban elektromos fagyvédő előfűtő van szerelve, ennek maximum teljesítménye 1200W. Ez az alkatrész azonban PTC elemes, azaz teljesítménye a hőmérséklet függvényében változik. Minél hidegebb a külső levegő, annál kisebb az ellenállása, így megnő a leadott fűtőteljesítmény. A maximum teljesítményt a legnagyobb hidegben adja le. Az előfűtőt a gép automatikája szabályozza PWM jellel (impulzus szélesség modulációval).

A standard típusok fagyvédelme

Azok a szellőztetők, amikben nincs fagyvédő előfűtő (a V jelzés nélküliek), a ventilátorok fordulatszám változtatásával védik meg a hőcserélőt a fagytól. Az automatika lecsökkenti a kintről érkező hideg levegő mennyiségét, és/ vagy megnöveli a bentről elszívott meleg levegő mennyiségét. A fagyvédelem több más paramétertől is függ. Ez a módszer nem hatásos nagyon nagy hidegben, ezért az ilyen gépek télen, komoly fagyban nem működnek. Az ilyen időszakok jellemzően a hajnali órákra szorítkoznak, ezért a szellőzés ideiglenes kimaradása észrevétlen marad, vagy a lakó számára élhető kompromisszumot jelent.

Jótállás és kiterjesztett gyári garancia

A gépet be kell üzemeltetni arra jogosult szakemberrel. A beüzemelő szakember beüzemelési jegyzőkönyvet készít. Ha ezt a jegyzőkönyvet a Zehnder vagy a magyarországi szervizközpont (az Energetika 2020 Kft) regisztrálja, a jótállási idő 18 hónap a beüzemeléstől számítva. A gépet a vásárlástól számított hat hónapon belül be kell üzemeltetni. A normál jótállási idő 12 hónap (ha valaki nem küldi vissza a beüzemelési jegyzőkönyvet).

Gyári öt év garancia a teljes Zehnder szellőztető rendszerre

Ennél sokkal izgalmasabb a gyártó által biztosított öt év garanciaidő. Ezt nem a gép eladója, hanem a gyártó biztosítja, külön feltételek szerint, amik itt olvashatók: http://comfosystems.hu/garancia/5-ev-garancia-feltetelek. Ez nem jár automatikusan, és a tervező, szerelő részéről is jár némi többlet feladattal. Természetesen -az Energetika 2020 Kft- ezeket a feladatokat intézi.

Szerelés, elhelyezés

A gép fali elhelyezésű, a fali konzol tartozék. A gép súlya 50 kg. Padlón álló változathoz tartóláb külön rendelhető. A gépet csak olyan helyiségbe szabad felszerelni, ahol a hőmérséklet minden körülmények között magasabb mint 10C°. A gép alján található a kondenzvíz kivezető nyílás. Jobbos gép esetén a szifont a bal oldalra, balos gép esetén a jobb oldalra kell szerelni. A másik csonk lezárandó. Ezek a tartozékok szintén megtalálhatók a csomagolásban.

Légcsatornák csatlakoztatása

A külvilág felé javasoljuk az előre szigetelt Comfopipe Compact 160 csövek alkalmazását (friss levegő, kidobott levegő). A gép felső csatlakozású. A Comfopipe Compact 160 cső indítható az alábbi elemekkel:

  • 990 328 695 (apa-anya toldóidom)
  • 990 328 761 (anya-anya toldóidom)

Villamos csatlakozás

A szellőzőgép öteres kábellel érkezik, ezt a háromállású kapcsolóval kell összekötni. A szellőztető tápellátását a háromállású kapcsolón keresztül lehet megoldani. A gép egyfázisú, maximum áramfelvétje 7,3 Amper.  

Összehasonlítás

Az összehasonlítás a hivatalos gyári adatok alapján készült, nem egyes kereskedők weboldalán/szórólapján kommunikált számok alapján. Zöld színnel a legjobb értékeket jelöltük.
  Zehnder
ComfoAir E350
Wolf
Excellent 400
Vaillant
VAR360/4
Helios
KWL EC 300W
Hatásfok
EN13141-7 szerint
91% 85%  85%  84,6%
Zajszint 
EN13141-7 szerint
40
dB(A) 
 48
  dB(A)
50
dB(A)
  48,1
dB(A)
Fajlagos villamos fogyasztás 
EN13141-7 szerint
0,17 
Wh/m3
0,24
 Wh/m3
0,38
Wh/m3
0,37
Wh/m3 
Légszállítás
(200Pa)
350
m3/h
400
 m3/h
360
m3/h
280
m3/h 
Légszállítás
(100Pa)
350
m3/h
400
 m3/h
360
m3/h
280
m3/h  
Hatásfok
PHI szerint
89% 84%  83% nincs minősítés 
Fajlagos villamos fogyasztás
 PHI szerint
0,24
 Wh/m3
 0,29
Wh/m3
0,34
 Wh/m3
nincs minősítés 
Villamos fagymentesítő fűtő igen
(a V jelű típusok)
igen opció opció
Garancia 18 hónap
vagy akár 5 év
     
Elérhető legjobb energetikai besorolás  A+ A+ 
Ismert végfelhasználói ár (bruttó) 2019.október  689.000 Ft
( V típus)
 kb.
760.000 Ft
kb.
815.000 Ft
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miért ilyen fontosak a szabványok?

Sokszor említünk szabványokat, előírásokat (ISO 3741, EN13141, stb). Két műszaki adat kizárólag akkor hasonlítható össze egymással, ha azokat azonos standard szerint mérték meg. Értelmetlen a japán szabvány szerinti (vagy a gyártó saját elgondolásai szerint kialakított) mérési módszer összevetése egy másik mérési módszerrel. Az EU tagországokban az EN13141 szerinti adatmegadás kötelező 2016 januárjától, ehhez kapcsolódóan az energiacimke kötelező alkalmazása. A PHI (Passzívház Intézet) mérési módszere nagyon elterjedt, de nem kötelező. Használatosan Európában egyéb, nemzeti szabványok is (pl. DIBt), ezek természetesen az adott országban használatosak.

Hatásfok: 98% ??? Ez nem csalás?

Sajnos tapasztaljuk, hogy néhány gyártó, kereskedő kommunikációja eltér ezektől a kötelező adatmegadásoktól, pl. a hatásfok adatokat a "minél többet mondunk, annál többet adunk el" vezérelv szerint nyomtatják a szórólapjaikra, és adják meg webáruházukban. Látjuk közepes minőségű gépek hirdetésében 95%, és már 98% adatokat is... természetesen a hivatalos gyári adatok (általában a gyártó eredeti angol, német weboldalán) egészen mást mondanak. Szerintünk ez közönséges csalás, de erről a kedves vásárló majd dönt... ha ezt a cikket elolvassa.

 

További információk

  • Zajszint EN13141 szerint: extra csendes, kevesebb mint 44 dB(A)
  • Hőcserélő: ellenáramú, műanyag, nem entalpiás
  • Hatásfok EN13141 szerint - %: 0
  • Max légszállítás (0Pa) - m3/h: 0
  • Max légszállítás (100Pa) - m3/h: 0
  • Légcsatorna csatlakozás - mm: 125 mm
  • Max légszállítás (150 Pa) - m3/h: 0
  • Max légszállítás (200 Pa) - m3/h: undefined
  • Elektromos fagyvédő: Beépítve

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.