logo

Legjobb hővisszanyerős szellőztető

A legjobb szellőztető? A legjobb szellőztető? Enegetika 2020 Kft

Létezik vajon a legjobb hőszivattyú? Vagy a legjobb egyterű autó? Milyen kritériumok alapján lehet sorrendet állítani? Legjobb cikkünk a honlapon, a hővisszanyerős szellőztetők világbajnokságáról.

 Nem is olyan nagy feladat a legjobb hővisszanyerős szellőztető megtalálása

Van egy jó hírünk és egy rossz. A jó hír az, hogy a hővisszanyerős gépek összehasonlíthatók. A rossz hírről később. nézük először azokat a paramétereket, amik egy gépet igazán jóvá - akár a legjobbá - tesznek:

Hatásfok

A hővisszanyerős szellőztető fő feladata (talán nem meglepő módon) a hő visszanyerése. Azt, hogy ezt jól csinálja vagy kevésbé jól, a hatásfoka mutatja meg.

Fogyasztás

Lényeges kérdés, hogy a hő visszanyerése ne kerülön túl sokba. Ha a hővisszanyerős szellőztető túl sokat fogyaszt, akkor végül nem takarítunk meg semmit.

Zajszint

Elvárás, hogy a szellőztetés zajtalanul történjék. A legjobb hővisszanyerős szellőztetőnek egyúttal a leghalkabbnak is kell lennie.

Komfort

Csupán a levegő cseréjén és a hő visszanyerésén kívül a legjobb szellőztető extra komfort funkciókat is nyújtson. Ne szárítsa ki télen a levegőt, legyen elérhető távolról, gondoskodjon a nyári nedves levegő páramentesítéséről, engedjen be hűvös levegőt a nyári estéken, szóljon ha a szűrőjét tisztítani kell, tudja a prímszámokat egymillióig... hát igen, felállíthatók extrém követelmények is. Érdemes a felhasználónak tisztában lennie azzal, hogy mik az elvárható komfort követelmények a legjobb szellőztetőgéptől. Szívesen segítünk a tapasztalatunkkal. Gondolta volna, hogy egyes hővisszanyerős szellőztetők télen is képesek a friss levegő hőmérsékletét úy szabályozni, hogy a téli túlmelegedést megakadályozzák? Ha úgy gondolja, hogy a téli túlmelegedés csak egy kitalált fogalom, keressen minket bizalommal, szívesen segítünk eligazodni.

Összehasonlítás

A fenti paraméterek szerint tehát az azonos légszállítású gépek összehasonlíthatók, és kiválasztható közülük a legjobb. A paraméterek egyszerűen leolvashatók a hővisszanyerős szellőztető energiacímkéjéről, vagy - csak haladóknak- kiolvashatók a teljesítménynyilatkozatból. Ilyen egyszerű...

... és most jön a rossz hír

Néhány kereskedő, gyártó nem mutatja meg - vagy jól eldugja - ezeket az adatokat. Mindezt annak ellenére, hogy az EU területén, és persze Magyarországon is kizárólag energiacímkével lehet forgalomba hozni hővisszanyerős szelőztetőt is. Az energiacímkét - legalább az energetikai besorolást- kommunikálni is kötelező! Ennek hiányában a vásárló kénytelen néhány gyártó, kereskedő fantáziadús adatmegadásaira támaszkodni, és ezek persze igyekeznek egymásra licitálni. Íme néhány gyöngyszem:

  • 98% hatásfok ("elfelejtik odaírni, hogy ez 0 m3/h légszállításnál érvényes, tehát csak egy elméleti 
  • 20 dB(A) zajszint ("elfelejtik" odaírni, hogy ez alacsony ventilátorfordulaton értendő, amikor a gép levegőt alig szállít)
  • a zajszint megadása japán szabvány szerint történik
  • a légszállítás megadása 0 Pa mellett történik, így a gép nagyobbnak látszik mint valójában

Ezek a való életből vett példák, és van még bőven. Az Ön ajkát éppen most hagyta el a "és hol van a Fogyasztóvédelemi Hatóság" felkiáltás? Megértjük felháborodását, de nem tudjuk megmondani ők hol büntetnek éppen. Az biztos, hogy ezen a piacon nem. Megjegyezzük, hogy ez a rendelet 2016 január 1 óta érvényes, de a hővisszanyerős szellőztetők kereskedelmével foglalkozó vállalkozások nagy részében nem is hallottak róla, vagy úgy tesznek, mintha nem létezne.

De miért? - teszi fel a kérdést a tudatos vásárló

A válasz egyszerű: mert ha kiderül, hogy a "kiváló", "nagy hatásfokú", "extra csendes", "nagyon alacsony fogyasztású" hővisszanyerős szellőztető semmi más csak egy teljesen átlagos (vagy éppen az átlagosnál rosszabb) termék, akkor sokkal nehezebb eladni. Ha a piacon kapható termékek egy csapásra átláthatók, összehasonlíthatók lennének, sok magyar vállalkozás - akik jelenleg a trükkös, félrevezető adatmegadások nagymesterei - valószínűleg csak forgalmuk töredékét érnék csak el. Az adatokat az EN13141 szabvány szerint kell  mérni és megadni, ez alól nem lehet kivétel. Ezen adatokat a szakembereknek szóló teljesítménynyilatkozat tartalmazza, ennek rövid összefoglalója - a fogyasztónak szánt - energiacímke.

Az energiacímke célja

Az energiacímke célja viszont pontosan a vásárló tájékoztatása a termék alapvető jellemzőiről, hogy a vásárlói döntését megkönnyítse. Azok, akik ezt megnehezítik, minimum etikátlan üzleti magatartást tanúsítanak.A legjobb hővisszanyerős szellőztető tehát kiválasztható lenne, ha az információ ehhez mindenhol rendelkezésre állna. Honlapunkon megtalálja az egyes gépek energiacímkéit és cikkeket olvashat az adatok értelmezéséről.

Akkor melyik a legjobb hővisszanyerős szellőztető?

Íme egy tipp. Ezek a Zehnder ComfoAir E350 műszaki adatai (természetesen az EN13141 szerint):

  • Hatásfok: 91%
  • Fajlagos fogyasztás: 0,17 Wh/m3
  • Zajszint: 40 dB(A)
  • Legjobb energiaosztály: A+

Jelenleg ezt a gépet tartuk a legjobb ár-érték arányúnak, ára bruttó 700.000 Ft (2020 április). Ha ennél még jobbat keres, ami komfort és automatika szolgálattásaiban is többet nyújt mint a ComfoAir E350, akkor javasojuk a ComfoAir Q350 típust:

  • Hatásfok: 94%
  • Fajlagos fogyasztás: 0,17 Wh/m3
  • Zajszint: 41 dB(A)
  • Legjobb energiaosztály: A+
  • Több automatika és komfort szolgáltatás, akár entalpiás hőcserélővel is

A végére pedig egy utolsó tipp

Az előbb említett EN 13141 szabvány minden gyártó számára kötelező. A német passzívház előírások nem kötelezőek, de nagyon elterjedtek. Kiváló összehasonlítást nyújt a darmstadti Passzívház Intézet táblázata, ahol rengeteg gép hasonlítható össze légszállítás, hatásfok, zajszint paramétereikkel. Itt találja az adatbázist: https://database.passivehouse.com/de/components/list/ventilation_small

Talán mondanunk sem kell. hogy az előbb említett Zehnder gépek igen előkelő helyet foglalnak el ezen a listán is, de erről győződjön meg a kedves Tudatos Vásárló.

 

  

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.