logo

Hővisszanyerés elve

Keresztáramú levegő hőcserélő elvi ábra Keresztáramú levegő hőcserélő elvi ábra Zehnder

A hővisszanyerős szellőztető működési elve rendkívül egyszerű. Ha valak tett már túl forró teát egy tál hideg vízbe, akkor könnyedén megérti miről van szó. A forró tea lehűl, a hideg víz pedig felmelegszik a tálban. Még gyorsabb a hőcsere, ha a teát megkeverjük, a tálban lévő vizet szintén de ellenkező irányba... ha ez eddig érthető, lássuk mi zajlik a hőcserélős szellőztetőben.

Hővisszanyerős szellőztető működése télen

A friss, száraz hideg levegő kintről áramlik a hővisszanyerő gépbe. A gépben elhelyezett hőcserélőbn áthalad, az áthaladás során felmelegszik. A felmelegítésről a szomszédoskis légcsatornákon ellenkező irányba haladó meleg levegő gondoskodik, ami eközben lehűl. A felmelegedett levegőt a lakótérbe juttatja a gép befújó ventilátora. A gépből kilépő lehűlt, párás, rossz levegőre már nincs szükség, az az épületen kívülre jut. A rossz levegő és a friss levegő sosem keveredik egymással, közöttük csak hőcsere történik!

Hővisszanyerő működése nyáron

A meleg, párás, friss levegő kintről áramlik a hővisszanyerő gépbe. A meleg levegő a gépben elhelyezett hőcserélőn áthalad, az áthaladás során lehűl (hiszen bentről hűvösebb levegőt szív el a gép). A lehűlt levegőt a lakótérbe juttatja a gép befújó ventilátora. A gépből kilépő meleg, párás, rossz levegőre már nincs szükség, az az épületen kívülre jut.

Működés nyáron a bypass ág nyitásával

A nyári időszakban elképzelhető olyan helyzet amikor a külső levegő hűvösebb mint a lakás hőmérséklete (pl. nyári este). Ekkor a lakásból elszívott levegő nem megy át a hőcserélőn, hanem azt megkerüli (bypass), és közvetlen kidobásra kerül. Hőcsere nem jön létre, a friss külső levegő közvetlen a szobába jut. Ez a működési mód valójában egy automatikus ablaknyitás. E funkció nem minden gépbe van beépítve, és szabályozásának módja is eltérő. Kis lakások, kis légszállítású gépeinél a nyári bypass (automatikus ablaknyitás) funkció feláldozható egy kis helyigényű gép érdekében.

Entalpiás hővisszanyerős szellőztetők

Az ilyen gépek többet is tudnak, és ez a többlet tudás a hőcserén felül a pára cseréje. A hő mindig a melegebb irányból áramlik a hidegebb irányba. A pára hasonlóan viselkedik. A pára mindig a szárazabb irányba igyekszik. A polimer membrános entalpia hőcserélők képesenk arra, hogy a párarészecskéket még légnemű halmazállapotban átvezessék a hőcserélő falán. Az eredmény: téli párásítás a lakásban keletkezett pára egy részének a visszanyerésével. Ez nagyon fontos, mert így nem szárad ki a lakás belső levegője, ami egyébként gyakori panasz a normál (nem entalpiás) gépet használóknál. Bónuszként - ha bizonyos körülmények fennállnak -  a fülledt nyári levegő páratartalma is csökkenthető az entalpia hőcserélővel. Errő litt olvashat többet: entalpiás hőcserélő

Hatásfok

A hatékony hőcseréhez hatalmas felület is szükséges (gyorsabban hűl ki a tea, ha a csésze nagyobb). A legnagyobb felületű hőcserélők (családi házakhoz) kb. 45 m2 felületű hőcserélővel rendelkeznek, anyaguk műanyag.  A hőcsere hatásfoka mutatja meg, hogy a folyamat mennyire hatékony. A hatásfok számítása szabvány szerint történik (MSZ EN13141-7), pontos értéke a gép teljesítménynyilatkozatából olvasható ki. A 90% feletti gépek kiválónak mondhatók, az átlagos gépek általában 84-88% körül teljesítenek. 

Hővisszanyerős szellőztető jellemzői

A egész honlapunk ezekkel a jellemzőkkel foglalkozik, ezért most csak felsoroljuk ezeket a jellemzőket:

  • Légszállítás
  • Egy fűtési/ hűtési szezonban visszanyerhető fűtési/ hűtési energia
  • Villamos fogyasztás
  • Zajszint
  • Gép fizikai mérete és elhelyezése (ahogy az előbb említettük, bypass nélkül egészen apró méretű hővisszanyerős szellőztetők is gyárthatók).

Böngéssze honlapunkat, vagy keressen minket elérhetőségeinken!

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.