logo

A webáruházak olcsó rekuperátor kínálata

Jellemző távol-keleti rekuperátor Jellemző távol-keleti rekuperátor

Rövid netes keresgélés után kiderül, hogy az olcsónak gondolt hővisszanyerős szellőztetők külsőre és belsőre is nagyon hasonlítanak egymáshoz. Gyártóik az ismert klímás cégek, mint a Mitsubishi (Lossnay), a Midea (Midea HRV), Fujitsu ERV, Samsung és lehetne sorolni végtelenségig. A kategória jellemzőiben sok gyártó és forgalmazó osztozik, lényegében az összes távol-keleti klíma gyártó és forgalmazó.

A gépek nagyon hasonlók, sokuk talán teljesen ugyanaz, a márkajelzést leszámítva.

Mitől olcsók ezek a típusok?

Ezek a gépek irodai-üzlet-étterem jellegű felhasználásra lettek kitalálva, amikor egy nagy hűtött teret kell átszellőztetni. (lsd. lejjebb az alkalmazás résznél). Lakossági célra nem alkalmasak, mert:

  • zajosabbak (irodában a nagyobb zaj nem zavaró)
  • energiafelhasználásuk nagyobb, különösen ha az Európában már nem megengedett AC motorral készülnek (igen, ennek ellenére Magyarországon 2020-ban még árulják...)
  • hatásfokuk jóval alacsonyabb, mert jellemzően keresztáramú hőcserélővel ellátottak
  • relatíve nagy légszállításukhoz csak kicsi légcsatorna ellenállás érték tartozik (magyarul csak akkor tudják a sok levegőt megmozgatni, ha rövid/ nagy átmérőjű légcsatornákkal vannak szerelve)

Miért félrevezető?

Első ránézésre ezek a gépek nem tűnnek rossznak. A probléma az, hogy a műszaki adatokat félrevezetően adják meg, illetve a megadott adatok a japán szabvány szerint mértek, így összehasonlíthatatlanok az európai gyártók termékeivel. A részleteket megismerve, ezek a gépeknek a műszaki tartalma messze elmarad az európai gyártók termékeitől.

Megadott műszaki adatok

A  távol-keleti kínálatból egy Panasonic géphez találtunk elégséges műszaki leírást, ezért példáinkat innen vettük. Ismételjük, hogy egy jelenségről van szó, nem csupán pár gyártó termékéről. A terméket így kommunikálja egy webáruház:

  • hovisszanyero adatmegadas p3 
  • Ár: az ár nagyon kedvezőnek tűnik egy 250 m3/h légszállítású hővisszanyerő gépért
  • Ellenáramlású hőcserélő: ez valóban ellenáramú hőcserélővel van ellátva, de ez ránézésre is igen-igen kicsi,  valódi ellenáramú szakasza alig van (ahol a hatékony hőcsere létrejöhetne)
  • Alacsony zajszint: 30 dB körüli érték van megadva, viszont  nem tudjuk, milyen szabvány szerint mért. Ezzel az értékkel önmagában semmit sem tud kezdeni egy hétköznapi vásárló.
  • Légszállítás 250 m3/h.  Ez a maximum fordulaton értendő légszállítás 100 Pa mellett.  Első hallásra nem is rossz. Ha viszont a normál fokozatú (itt "low" fokozatnak nevezett) légszállítást nézzük, akkor kb. 170 m3/h a gép teljesítménye, mindössze 50 Pa mellett. Ezt a webáruház nem említi, az interneten kell nyomozni, és az angol nyelvű gépkönyvet kell bogarászni. Ezzel az értékkel önmagában semmit sem tud kezdeni egy hétköznapi vásárló.
  • A külső statikus nyomás 105 Pa, ez a 0 m3/h -hoz tartozó érték. 170 m3/h légszállításnál ez csak 50 Pa. A gyakorlatban nincs olyan családi ház, ami 50 Pa légcsatorna rendszerrel meg lehetne építeni. 
  • Hatásfok. Erről ugyan nem ír a webáruház, de a gyári gépkönyvből kiderül, hogy ez 75% körüli érték. Ismeretlen szabvány szerint.
  • Fogyasztás: 128 W. Ismeretlen szabvány szerint. 
  • A hőcserélőt gyakran entalpia hőcserélő névvel illetik, de ez legtöbbször papír hőcserélő, nem pedig a Zehnder 2012-ben fejlesztett tisztítható polimer membrános hőcserélője. Igaz, hogy mindkettő párásít, de más közös tulajdonság nincs. A korszerű Zehnder entalpia hőcserélőről itt olvashat: polimer membrános entalpia hőcserélő

Már megint az energiacímke

Ez a gép kizárólag akkor összehasonlítható más termékkel, ha rendelkezik teljesítménynyilatkozattal és energiacímkével. Ilyet nem találtunk. Ezt a gépet nem szabadna Az EU területén forgalomba hozni, ez a szabály 2016 óta. Ha a gépnek lenne energiacímkéje, könnyen összehasonlítható lenne más termékekkel.  Az energiacímke célja, hogy a laikus fogyasztó is képes legyen összehasonlítani két terméket.

Olcsó rekuperátorok alkalmazási területe

Ezeknek a gépeknek a felhasználása az iroda-üzlethelyiség-étterem-egyéb közösségi tér hővisszanyerő szellőztető. Ezeknél a felhasználásoknál szerényebbek a zaj, látvány, és higiéniai követelmények A klímagyártók ezeket a gépeket hűtött térbe, a klímarendszerek kiegészítőiként gondolják el. Erről árulkodik minden gyári katalógus, szervizkönyv, szerelési utasítás. Ez teljesen helyénvaló így. Ami nem helyénvaló, hogy ezeket a gépeket lakossági célra (családi házba, lakásba) is eladják.
Ezek a gépek nem lakossági célra készülnek!
A klímás gyártók két kategóriára osztják gyártmányaikat:

  •     RAC (Residental Air Conditioning): lakossági termékek
  •     CAC (Commercial Air Conditioning): kiskereskedelmi-irodai környezetben használatos termékek

A probléma az, hogy az eredetileg iroda, üzlet szellőzés célra gyártott termékeket Magyarországon lakossági célra értékesítik. Az alacsony árfekvés miatt a forgalmazók meg is találják célközönségüket. Szeretnénk itt bemutatni, hogy ezek a hővisszanyerő gépek miért nem alkalmasak családi házba. Egyúttal  szeretnénk egyértelművé tenni, hogy ezek a gépek nem rosszak. Klimatizált iroda, étterem vagy üzlet szellőztetésére tökéletesek.

Végül: a legolcsóbb

Örömmel tapasztaltuk, hogy az említett japán géphez találtunk az interneten valamilyen bővebb műszaki dokumentációt. Megjegyezzük, hogy a legolcsóbb ilyen hővisszanyerő gépekhez még dokumentáció sem található, a magyar forgalmazó által megadott adatot vagy elhiszi a vásárló, vagy nem. Ha valaki a legolcsóbbat keresi, nézzen körül az Alibabán, és rendeljen egyenesen Kínából:

hovisszanyero kinabol p3

 

 

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.