logo

Hővisszanyerős szellőztető klímával

Zehnder Comfocool Q600 utóhűtő és ComfoAir Q600 hővisszanyerős szellőztető Zehnder Comfocool Q600 utóhűtő és ComfoAir Q600 hővisszanyerős szellőztető Zehnder

Gyakran teszik fel nekünk a kérdést, hogy a klíma és a hővisszanyerős szellőztető hogyan kombinálható. Létezik-e olyan szellőztető, ami hűt is? Létezik-e olyan klíma, ami szellőztet is? Ebben a kérdésben szeretnénk rendet tenni ebben a cikkben.

Mire jó a klíma és mire jó a hővisszanyerős szellőztető?

 Alap esetben: a klíma a helyiség levegőjét forgatja, közben hűti és páramentesíti (télen hőszivattyús üzemben fűti). Ha a levegőt a lakók elrontják, akkor a klíma a rossz levegőt hűti vagy fűti. A szellőztető ezzel szemben nem fűt, nem hűt, hanem a rossz levegőt cseréli jó levegőre. Tehát két különbözó gépészeti rendszerről beszélünk. Természetesen szeretnénk ezeket a funkciókat egyesíteni, és egyetlen műszaki megoldással kezelni, erre van is némi (erősen korlátozott) lehetőség, amely erős kompromisszumokkal jár. Azok a vásárlóknak, akik olyan sportkocsira vágynak, ami megállja a helyét a versenypályán is, de egyúttal takarékos is, és családi autónak is alkalmas, már komoly kompromisszumokat kell kötniük. Mondhatjuk, ilyen autó nincs is. Valójában nincs is olyan, hogy hővisszanyerős szellőztető klímával.

Klíma szellőzés funkcióval

A mi ismereteink szerint egy ilyen klíma kapható, ez a Daikin Ururu Sarara. Ez a gép 32 m3/h friss levegő bejuttatására alkalmas abba a helyiségbe, ahol fel van szerelve. Ha minden lakószobába szeretnénk friss levegőt, minden lakószobába  egy Daikin Ururu Sarara fog kelleni.... és ezen felól gondoskodni kell a fürdő, konyha, WC helyiségek elszívásáról is. Egy ilyen klíma ára közel egymillió forint, így ez a műszaki megoldás megmarad a műszaki érdekességek kategóriában.

Szellőztető klíma funkcióval

Mindenekelőtt fontos tudni, hogyan működik a hővisszanyerős szellőztető nyáron. Ha a külső hőmérséklet magas, a belső hőmérséklet alacsonyabb, akkor létrejön a hőcsere. A gépbe jutó meleg levegő lehűl, és hűvösebb friss levegő jut a szobákba. Ha a külső levegő nyáron lehűl (éjszaka), akkor a gép nem végez hőcserét, hanem a hűvös levegővel szellőzteti a szobákat, éppúgy mintha kinyitnák az ablakokat. 

Hűtés vagy szárítás?

Sajnos a szellőztető rendszer által szállított levegő (kb. 150-300 m3/h) túl kevés ahhoz, hogy túlmelegedett szobák hőmérsékletét csökkentse. Egy családi ház méretű központi szellőztető ennyi levegővel kb. 1,5 kW hűtési teljesítményre képes, ha a levegőt valamilyen eszköz 16-17C° -ra hűti le. Ez a hűtési teljesítmény valószínűleg nem elég egy családi ház hűtésére, viszont ...

... viszont elég a levegő szárítására!

A levegő nyári szárítása létfontosságú, különösen a felülethűtéssel rendelkező lakások esetén. A szárazabb levegő sokkal komfortosabb, akkor is ha hőmérséklete (relatíve) magas. A hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmas nyáron száraz-hűvös levegő bejuttatására, ezekkel a kiegészítőkkel:

  • kompresszoros utóhűtő (pl. Zehnder Comfocool Q600)
  • talajhőcserélős előhűtő (pl. Zehnder Comfofond)
  • utóhűtó hőcserélő

További cikk ebben a témában: https://szellozes.info/szakmai-cikkek-hovisszanyero-szellozes-temakorben/futes-es-hutes

 

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.