logo
Műanyag szellőzőcsövek

Műanyag szellőzőcsövek

A légcsatorna hálózat szívja el az elhasznált levegőt az épület vizes helyiségeiből. Hővisszanyerős szellőzés esetén a friss levegőt is a szobákba kell juttatni, erre is légcsatornákat kell kiépíteni.


Lakóépületek esetén a légcsatornákkal szemben támasztott két fő igény a zajmentes működés és a karbantarásmentesen elérhető tökéletes higiénia. Ebben a kategóriában a műanyag csöves elosztó rendszert mutatjuk be, a Zehnder termékein keresztül. A téma higiéniai vonatkozásait (tisztítás, antibakteriális felület) ebben a cikkben dolgoztuk fel: szellőztető rendszer cső higiénia

Kör keresztmetszetű műanyag légcsatorna rendszer, idomok nélkül

Lakóépületek esetén ideális a HDPE (nagy molekulasűrűségű polietilén) anyagból készülő műanyag hajlékony csőrendszer. Légcsatorna idomok nem szükségesek, mert a Zehnder Comfotube cső igen kis ívben hajlítható (1D). Elegendő csak az osztó és a rácsfogadó elem összekötése.zehnder legcsatorna 1d e2020

  A légcsatornával szállítható levegő mennyiség

Az első kérdés ami felmerülhet, hogy mennyi levegő szállítható ilyen légcsatornával. Ezek a rendszerek kis átmérővel dolgoznak, jellemző méret a 75/63 mm és a 90/74 mm (külső/belső átmérő). Az elosztó csőhálózatban megengedett légsebességet a DIN1946-6 szabályozza, eszerint normál üzemmódban 3 m/s a megengedett légsebesség.Mi az alábbi mennyiségeket javasoljuk, a teljesen biztonságos 2,8 m3/h sebességhez:

  • 63 mm belső átmérőjű légcsatorna (Comfotube 75): 30 m3/h
  • 74 mm belső átmérőjű légcsatorna (Comfotube 90): 45 m3/h
  • laposított légcsatorna (Comfotube Flat 51): 45 m3/h

Természetesen ennél több levegő is szállítható a csövön, intenzív szellőzési fokozat esetén, viszont nem erre méretezünk, hanem a normál üzemmódra. 

Csillagpontos kialakítás

Az ilyen rendszereket egy osztóról indulva alakítanak ki. Minden helyiség kap egy elszívási vagy befújási pontot (légcsatornát). Ezek a légcsatornák egy osztóról indulnak ki, tehát egy rendszerben legalább két osztó van, egy a befújási pontok ellátására, egy másik az elszívási pontok ellátására.  Ha adott heyiségbe elegendő 30 m3/h (újra hangsúlyozzuk, hogy normál, és nem maximum mennyiségről beszélünk), akkor egy ág 63 mm belső átmérőjű légcsatorna elegendő. Ha 30 m3/h-nál többet kell szállítani, akkor duplázni kell az oda vezető légcsatornát. A rácsfogadó dobozba két légcsatorna csatlakoztatható (Zehnder TVA-P 75). Ennél nagyobb átmérőjű légcsatorna esetén (Comfotube 90) nem szükséges duplázni.

Árak: 75-ös vagy 90-es csőrendszer?

Természetesen 1 méter Comfotube 75 légcsatorna olcsóbb mint 1 méter Comfotube 90. Az előző pontban elmagyarázott duplázás miatta azonban rengeteg cső megtakarítható, ha 90-es csőrendszer kerül kiépítésre. A másik jelentős megtakarítási lehetőség, hogy a kevesebb ág miatt kisebb osztó is elég. (pl. nyolcas osztók helyett hatos osztók). Éppen ezért, ha lehetséges, a 90 mm-es csőrendszert ( belső átmérő 74 mm) javasoljuk beépíteni.

HDPE anyagú műanyag flexibilis szellőzőcsövek tulajdonságai

  • a műanyag cső nem vezeti a hangot, hangelnyelő tulajdonságú
  • a rendszer nem tartalmaz idomokat, így a légcsatorna légtömör (a Zehnder csöve pl. 1D sugárban hajlik)
  • nincsenek idomok, a rendszer légtechnikai ellenállása alacsony
  • a jó minőségű cső belső felülete sima, ezért ellenállása alacsony
  • a jó minőségű cső antisztatikus anyaggól készül, ezért nem vonzza a port
  • a teljes rendszer tisztítható az osztókon keresztül (Hygiene Institut minősítéssel rendelkezik)
  • a cső épület szerkezetbe építhető, ezért láthatatlan
  • kis átmérők, könnyen szerelhető és elhelyezhető
  • a HDPE anyag élelmiszeriparban használatos, mérgező hatású és egészségre ártalmas anyagok kizártak (SKZ minősítéssel rendelkezik)
  • tekercsben szállított: egyszerű mozgatás, hulladékmentes szerelés

Csőcsatlakozás: az idom a csőbe vagy a cső az idomba?

Ha az idomot kell a csőbe dugni, akkor egy keresztmetszetcsökkenés jön létre. A leszűkült keresztmetszet miatt a nyomásveszteség megnő, és egy porgyűjtő hely is létrejön. Van olyan gyártó, amelyik ilyen rendszert kínál! Mi azt javasoljuk, hogy olyan rendszert válasszon, ahol a csövet kell az idomba tolni, és nem fordítva. Ilyen a Zehnder összes rendszere.

Zehnder Comfotube PE HD műanyag légcsatorna rendszer

A Zehnder Comfotube 75 és 90 légcsatornák külső rétege és belső fólia anyaga különböző műanyagokból áll. A szilárdságot adó külső réteg PE-HD, ez magyarul nagy molekulasűrűségű polietilént jelent. A velső fóliaréteg (Clinside) anyaga PE-LD, ez kis molekulasűrűségű polietilén. Ezekbe az alapanyagokba a gyártó adalékanyagokat kever, hogy egyes tulajdonságokat kialakítson (pl. antisztatikus adalék, hogy a cső ne vonzza a port).

Zehnder Comfotube Flat 51 laposított légcsatorna

Műanyag, rugalmas légcsatorna

A Zehnder 2007 óta gyártja laposított légcsatorna rendszerét, csupán 51 mm magas HDPE műanyag légcsatornájával (Comfotube Flat 51), lapos osztóival, és más lapos rendszerelemekkel.

Zehnder CLF és CLRF típusú rácsfogadók

A Flat 51 rendszer rácsfogadó elemei

Külön részletezést igényelnek a  Zehnder Flat 51 légcsatorna rendszer rácsfogadó elemei, a Zehnder CLF és CLRF típusok.

Elosztó légcsatorna

A légcsatorna hálózat szívja el az elhasznált levegőt az épület vizes helyiségeiből. Hővisszanyerős szellőzés esetén a friss levegőt is a szobákba kell juttatni, erre is légcsatornákat kell kiépíteni.

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.